winatom
Konak Belediyesi'nin 'Halk Üniversitesi' olarak adlandırılan kursları arasında kadınların hayallerini gerçeğe dönüştüren kurslardan bir olan 'Aşçılık kursu' bu yıl da büyük ilgi gördü. Birbirinden lezzetli yemekleri kendi mutfakları gibi rahat bir ortamda öğrenen kadınların önlüklerini Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan armağan etti.

Osmanlı mutfağından dünya mutfağına kadar çeşit çeşit lezzeti hünerli elleriyle hazırlayan kadınlara başından beri destek veren Başkan Tartan, mutfak ve turizmin ayrılmaz ikili olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: "On beş semt merkezimiz ve üç kültür merkezimizde devam eden 100'e yakın kursumuzda, özellikle kadınlar hem aile bütçelerine hem kent ekonomisine katkı sağlıyor. Özellikle aşçılık kursunun, mutfak kültürü ve her derde deva bin bir çeşit otlarıyla gastronomi turizminin başkenti olmasını düşlediğimiz İzmir'de farklı seçenekler yaratacağına inanıyorum."

BİRLİKTE PİŞİRİP, BİRLİKTE YEDİLER

Kursta yaptıkları yemekleri, ders bitiminde hep birlikte yiyerek fikirlerini belirten, bu sırada da sohbet ve dertleşme imkanı bulan kadınlar, çibörek ve saray böreği yapmak için kolları sıvadı. Bol kahkaha ve muhabbetle geçen derste kadınlar hünerlerini sergiledi. Konak Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinden Gamze Dizren, öğrencileriyle birlikte ev ortamında yemek yapma keyfi yaşadıklarını belirterek "Ev hanımları bu kurstan sonra aldıkları sertifikalarıyla işyeri açma, iş hayatına atılma, başarılı olma şansını yakalıyor. Özellikle bunun için Başkanımız Hakan Tartan'a çok teşekkür ediyoruz" dedi. Kursiyerlerden Gamze Buğu ise yemek yapmayı çok sevdiğini ve bunu kazanca dönüştürmek istediğini şu sözlerle anlattı: "Bu kursa başlamadan önce aklımda bir yer açma fikri vardı ama çok net değildi, biraz korkuyordum. Sonra pastacılık kursuna yazıldım, peşinden aşçılık da eklenince yer açma isteğim daha da arttı. Kurstan mezun olduğum gibi işletmemi açacağım".

ÜÇÜ BİR ARADA

Konak Belediyesi Eşrefpaşa Semt Merkezi Aşçılık Kursu'na katılan üç kardeş ise, kursun neşesi oldu. Arkadaşlarının 'üçü bir arada' lakabıyla çağırdığı Nafize, Nihal ve Ümmiye adındaki üç kardeş, ortak hayallerini şöyle özetledi: "Üç kardeş, ev yemekleri yapabileceğimiz, sevimli bir işyeri açmayı hayal ediyorduk. Böyle bir yere geldiğimiz için mutluyuz. Burada çok püf noktası öğrendik. Diplomamızı elimize alacağız ve işyerimizi açacağız. Adını da 'Üçü bir arada' koyacağız. Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz." - İZMİR

17 Mart 2013 Pazar Saat 09:30