winatom

Dünya sürekli zenginleşerek gelişiyor ve bu gelişmeler hiç durmuyor. Bilimsel araştırmalar ile her ürün bir sonrakini tetikliyor, her üretim bir sonrasına teşvik ediyor. Bunları yapanlar ise büyük oranda mühendislerdir. Mühendisler, doğa ve doğada bulunan nesneler üzerine sürekli düşünüyorlar. Doğada bulunan ürünleri insan hayatına nasıl katılabileceği, insanların o maddelerden nasıl daha etkin faydalanabileceği üzerine fikir yürütüyorlar. Bugün iletişimin kolay olması sayesinde de dünyanın öbür ucunda ortaya çıkan bir mühendislik harikasından meraklılar burada hızlı biçimde haberdar olabiliyorlar. Örneğin kevlar diye bir ürün var. Yarım asırdan fazla zaman olmuş icat edileli. Günlük hayatta hepimiz kullanıyoruz veya görüyoruz. Ama farkında değiliz. İşte mühendis Beyinler adlı site, bu tarz birçok madde, nesne, icat, ürün üzerine açıklayıcı bilgilere yer veriyor.

Kevlar Savunma Sanayiinde Tercih Ediliyor

Kevlar, keşfedileli uzun yılar olmuş ama her geçen gün yeni kullanım alanları oluşturmaya devam ediyor. Son olarak Amerikan ordusu kevlardan duvar kâğıdına benzer bir ürün üretmiş. Darbelere, patlamalara karşı dayanıklı olan bu ürün duvarların yıkılmasını bir dereceye kadar önlüyormuş ve patlama anında duvarlardan etrafa parça saçılmalarının önüne geçiyormuş. Kolaylıkla da taşınabiliyormuş.

Kevlar Malzemesinin Mucizevi Yapısı ve Kullanım Avantajı

Kevlar, ilk olarak lastiklerin içinde yer alan çelik tellerin yerine icat edilmiştir. Yüksek çekme gücüne ve esnekliğe sahiptir. Kesilmeye, çizilmeye, aşınmaya karşı da son derece dayanıklıdır. Yakıt depolarında, tank zırhlarında, uçak kanatlarında, yamaç paraşütü iplerinde, gemi halatlarında kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra da çelik yelek yapımında, motosiklet elbiselerinde ve daha yüzlerce alana yayılmış, her geçen gün kullanımı genişlemektedir. winatom sitesi aracılığıyla kevlar ve daha birçok mühendislik harikası hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.