İran'da 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi. İran'ın doğusunda meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
İran devlet televizyonu IRINN, yerel saatle 20.38'de Güney Horasan eyaletinde meydana gelen ve Richter ölçeğine göre 5.5 büyüklüğündeki depremde 5 kişinin öldüğünü, 12 kişinin yaralandığını duyurdu.
ÖLÜ VE YARALI SAYISI ARTABİLİR
IRINN'ın haberinde, Bircend ve Zohan kentleri ile bağlı köylerde bazı evlerde çatlaklar meydana geldiği, bazı evlerin de büyük ölçüde tahrip olduğu kaydedildi.
Depremin en çok hissedildiği bölgelerde telefon görüşmeleri ile internete erişimde güçlükler yaşandığı ifade edildi. İlk yardım ekiplerinin arama kurtarma çalışmalarına başladığı belirtilirken, ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe edildiği belirtildi.
Bu arada büyüklükleri 2.5 ile 3.4 arasında değişen 10 artçı sarsıntının kaydedildiği deprem bölgesinde vatandaşların açık alanlardaki bekleyişlerinin sürdüğü kaydedildi.
DEPREMLER SON ZAMANLARDA ARTTI
Son bir aya bakıldığında Türkiye'nin güneyindeki depremlerde artış göze çarpıyor. Gerek Türkiye sınırları içerisinde gerekse sınır dışında son bir ayda çok sayıda deprem meydana geldi.
Muğla ve Marmaris'te son bir ay içerisinde büyüklükleri 1.4 ile 4.8 arasında değişen bin 459 deprem gerçekleştiğini bildiren uzmanlar, "Aktivitenin bir süre daha devam edeceğini tahmin ediyoruz" diye konuştular.
aykut.xrs
winatom
winatom