winatom

Diğer bir ismi Alman çobanı olan bu köpek güçlü olması ve dış görünüşü yönüyle oldukça dikkat çekmekte. Kemik yapıları oldukça güçlü olan bu köpeklerin burunları siyah renkte ve vücut olarak da dikdörtgen sayılabilecek bir vücuda sahiptirler. Genelde kahverengi ve siyah renktedirler. Dıştan oldukça güçlü bir yapıda olan Alman Kurdu diş ve ayak yönünden de oldukça güçlüdür.

Alman Kurdunun Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Alman çobanı da denilen bu köpek oldukça cesur ve itaatkârdır. Bulunduğu bölgeyi korumayı sever. Her ne kadar dıştan heybetli dursa da oldukça da neşeli bir köpektir. En çok tercih edildiği alan cesur olduğundan dolayı iş alanlarıdır. İyi yetiştirildiği takdirde çok iyi bekçi köpeği olabilme potansiyelleri vardır. Sahiplerini ve çocukları oldukça çok severler. Zekidirler ve her denileni kolay kavrayarak eğitim sürecinde size zorluk çıkarmazlar.

Alman kurdu çok iyi eğitilmelidir veya iyi bir yetiştiriciden alınmalıdır. Çünkü bu köpekler zamanla iyi eğitilmediği için hırçın ve saldırgan olacağından iyi eğitilmesi şarttır. Diğer köpek türleriyle küçüklükten beri bir arada olursa anlaşması mümkündür fakat diğer türlü anlaşmada problemler çıkartabilmektedir.

Çok zeki olan bu köpekler dayatmalı ve ağır kurallı eğitimlerden hoşlanmazlar. Öğrenmeye zaten istekli olduğundan vereceğiniz kuralları ve komutları çok kolay anlayacak ve size zaten zorluk çıkarmayacaktır. Ülkemizde bakımı oldukça yaygın olan bu köpek bekçi köpeği dışında, asker köpeği ve koruma köpeği gibi alanlarda oldukça sık tercih edilir.

Alman Kurdunun Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Genelde bu tür köpeklerin fazla tüyü olmasa da mevsimsel olarak tüy dökümü oldukça çoktur. Fırçalamayla bu durum biraz aza indirgenebilse de evde bakmak isteyenlerin yine de bunu göz önünde bulundurması gerekir. Yıkanma sorunu olmayan bu köpeğin yılda en fazla bir defa yıkanması yeterli olacaktır. Alman Kurdu oldukça hareket etmeyi seven bir köpektir. Bu köpekler daha çok bahçeli evlerde ve geniş arazilerde daha rahat etmektedir. Yani evde bu köpeğe bakmak isteyenler köpeğin egzersizini sorunsuz yapabileceği büyük bahçeli evlerde yaşadığı takdirde bu durum köpeği daha mutlu edecektir.

Alman kurduna sahip olmak istiyorsanız kopek-egitimi.com’u ziyaret edebilirsiniz.