Düdüklü tencere sayesinde yemekler buhar gücünden faydalanıp çok daha kısa sürede pişer. Basınçlı suyun kaynama derecesiyle ilişkisinden ortaya çıkan düdüklü tencere modelleri, tamamen kapalı ortamda pişirme yaptığı için pişme süresini en aza indirir. Özellikle Türk mutfağındaki uzun saatler boyunca pişmesi gereken yemekler düdüklü ile çok daha kısa sürelerde pişer. Bu yüzden hanımlar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Patlama korkusu ise her ev hanımının içten içe yaşadığı bir duygudur. Bu tehlike için de basınca ve pişirme derecesine göre ayarlanabilen subap, basınç artış gösterdikçe düdük hava kaçırır ve patlamayı engeller. Özellikle yeni teknolojiyle üretilen düdüklü tencere modelleri, patlama riskini neredeyse sıfıra indirmiştir.

Bundan yaklaşık 300 yıl önce İrlandalı bir Fizikçi tarafından bulunan düdüklü tencere, günümüze kadar değişim ve gelişim göstererek geldi. Şimdilerde her mutfakta görmeye alışık olduğumuz tencereler, emniyetli ve sağlam yapılarıyla dikkat çekiyor.

Düdüklü Tencere Modelleri

Ülkemizde onlarca farklı markanın yüzlerce düdüklü tencere modeli bulunuyor. Tercih etmekte zorlanıyoruz ne yazık ki. Bazılarımız litre bilgilerine, bazıları teknik detaylarına çok takılıyor. Kolay kullanıma sahip olan modellerin dışında bir de uzay mekiği gibi tasarıma sahip olan ve her an yükselişe geçecekmiş gibi olan düdüklü tencere modelleri de mevcut. Tabi görüntüye oranla düdüklü tencere fiyatları da aynı oranda yükselişe geçebiliyor.

winatom

Seçimlerimizi tamamen isteklerimizi karşılayabilmesine göre şekillendirmeliyiz. Bu yüzden çok abartılı onlarca farklı özelliği olan modeller yerine hem görünümü hem de kullanımıyla yeterli olabilecek modellere yoğunlaşabiliriz. Son yıllarda popüler olan değiştirilebilir kapaklı düdüklü tencereler, mutfakta daha hızlı hareket etmenizi sağlıyor.

Düdüklü Tencere Fiyatları

Kalitesi, teknik özellikleri ve boyutuna göre düdüklü tencere fiyatları değişiklik gösterebilir. Daha önce de dile getirdiğim gibi beklentilerinizi karşılayacak teknik özelliklere sahip modeli seçmek sizin için en doğru olacaktır. İlerde belki işime yarar diyerek über bir model seçmek hem size pahalıya mal olacak hem de kullanırken zorluk yaşayacaksınız.

Standart düdüklü tencere fiyatları: 110 TL – 170 TL arasında değişmektedir.

Daha kontrollü, sağlam ve kaliteli düdüklü tencere fiyatları ise; 165 TL – 380 TL arasında satılmaktadır.

Eğer 2 farklı boyutta ve birbiriyle uyumlu kapak yapısına sahip düdüklü tencereler arasından seçim yapmak isterseniz 380 TL’yi gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Fiyatları incelemek için: https://www.tacev.com.tr/pisirme/duduklu-tencere/ adresini ziyaret edebilirsiniz.