winatom

Boyun kısmını oluşturan boyun bölgesindeki omurlarda oluşan sağlık problemi boyun fıtığı olarak tanımlanır. Boyun bölgesinde 7 tane kemik bulunur. Bu kemiklerin arasında boynun hareketli olmasını sağlayan disk yapıları bulunur. Disk yapıları içerisinde kollajen özelliğe sahip sıvı bulunur. Bu sıvı sayesinde boyun hareket ettiği zaman omurlar arasındaki sürtünme ve baskı minimum seviyeye iner ve kemikler üzerindeki baskı azalır.

İnsanın yaşının ilerlemesi ya da boyun sağlığı yeteri kadar korunamaz ise genç kişilerde disklerde bulunan kayganlaştırıcı sıvı olduğundan daha sert duruma gelmekte yani özelliğini yitirmektedir. Bu durumun sonucu olarak boyunda hareketi sağlayan kemikler üzerindeki baskı artar ve boyunda fıtıklaşma oluşur.

Boyun bölgesinde fıtıklaşma iki şekilde oluşabilir. Yaş olarak genç olan kişilerde disklerin dış kısımlarında küçük yırtılmalar olmakta ve bu bölgelerden disk içindeki sıvı azalma göstermektedir. Yaşlı kişilerde disk içinde bulunan sıvının özelliğini kaybetmesi ile boyun fıtığı meydana gelmektedir.

Boyunda Fıtıklaşma Olduğunu Gösteren Belirtiler

Boyun kısmındaki ağrılar en belirgin şikâyettir. Meydana gelen bu ağrı şikâyetleri sırt ve baş bölgesine kadar yayılma gösterebilir. Ağrıların başlamasından sonraki dönemlerde kollara doğru giden sinirler üzerindeki baskı artış gösterir ve bu durumun sonucu olarak kollarda güç kaybı, uyuşma gibi sıkıntılar başlar. Eğer tedavi sürecine başlanmaz ise bu şikâyetlerde artış olur ve tedavisi yapılamayacak kadar ilerlemeler görülebilir.

Boyun bölgesindeki baskılar arttıkça bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırmaya kadar varan etkiler görülebilir. Bu nedenle boyunda fıtıklaşma varlığını gösteren belirtileri önemseyin, sorunu ne kadar önemserseniz erken teşhis konulmasını ve tedavi başarının oldukça yüksek olmasını sağlarsınız. Bu nedenle ağrılar geçer diye kendinizi teselli etmeyin.

omurgasagligimerkezi.com bu konuda sizlere en son tıp teknikleri imkânlarını sunan uzman doktorları ile her zaman yanınızdadır. Konusunda uzman olan doktor kadrosundan alacağınız hizmetlerde içiniz daima rahat olacaktır çünkü çok iyi yetişmiş kadrosu ile kendinizi emin ellere teslim ettiğinizden şüpheniz olmasın. Boyun fıtığı problemini önemsemenizi ve bu konuda son derece ileri tedavi teknikleri uygulayan uzmanlarımıza sonuna kadar güven duyabilirsiniz.