winatom


Blake Page isimli öğrenci, Huffington Post’a yazdığı bir mektupla duyurdu. Daha sonra Associated Press haber ajansına bir açıklama yapan 24 yaşındaki Page, orduda dinin baskın rolünün anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

“Bunu fark ettiğimden beri ne yapabileceğimi bulmaya çalışıyordum. Benim görmek istediğim ve birçok başka insanın görmek istediği değişimi ne yapabilirdim?” diyen Page, sonuçta çözüm olarak okuldan ayrılmayı seçtiğini ifade etti.

Askeri okul kültüründe, öğrencilerin dua sırasında sessiz olma zorunluluğu olduğunu, öğretmenlerin dindar olmayan öğrencilerle “kafirler” diye dalga geçtiğini ve subaylardan birinin kendisine “kalbindeki boşluğu dolduramazsa asla bir lider olamayacağını” söylediğini anlatan Page, Huffington Post’taki yazısında da ordudaki “suçluları” kınamış ve bu kişilerin anayasayı koruma yeminlerini ihlal ettiklerini belirtmişti.

Page, Associated Press’e; “Buradaki liderlerin saygıya ve iyi düzene ve disipline ve yasalara riayet etmeye ve anayasayı savunmaya ve işlerini yapmaya omuz silktiklerini ve kaytardıklarını gördükten sonra West Point’in bir parçası olmak istemedim” dedi.

YETKİLİLER VE ÖĞRETMENLER AYNI FİKİRDE DEĞİL

West Point yetkilileri ise iddiaları reddetti. Akademinin sözcüsü Theresa Brinkerhoff, okuldaki dini organizasyonlara katılımın gönüllü olduğunu belirterek, West Point’te Laik Öğrenciler İttifakı isimli bir öğrenci kulübü olduğunu ve başkanlığını Page’in yaptığını hatırlattı.

Kulübün danışmanı Binbaşı Nicholas Utzig ise Page’in bahsettiği vakaların bazılarının yaşandığından şüphesi olmadığını ancak dindar olmayan öğrencilere sistematik bir ayrımcılık uygulandığına inanmadığını belirtti.

Aynı zamanda edebiyat öğretmeni olan Utzig, “Bence bahsettikleri Blake’in kendi deneyimleri ve genellemek doğru olmaz” dedi.

Öğrencilerden de Page’e karşı çıkanlar oldu. Andrew Houchin isimli öğrenci, West Point’teki öğrencilerin çok muhafazakar ve Hıristiyan eğilimli olduğunu doğruladı ancak, “Ben bunun West Point’e has bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ama daha da önemlisi bu benim gibi laik öğrenciler için hiçbir zaman bir sorun olmadı” dedi.

Bununla birlikte ABD’de dinle devlet arasındaki ayrımın orduda her zaman çok net olmadığı yönünde tartışmalar geçmişte de yaşanmıştı. Özellikle Colorado’daki Hava Kuvvetleri Akademisi’nde Hıristiyan olmayan öğrenciler müsamahasızlıkla karşı karşıya kaldıklarını öne sürmüşlerdi.

Diğer yandan kendilerini ateist, agnostik ya da hümanist olarak tanımlayan asker de son yıllarda Hıristiyanlık ya da Yahudilik gibi dinlerin mensupları gibi tanınmak istediklerini savunuyorlar.
aykut.xrs
winatom
winatom