winatom

Otomobillerin elektrik ihtiyacının karşılandığı depolama çözümlerine akümülatör denmektedir. Günümüzde akü diye kısaltılmakta olan bu depolama sistemi sayesinde ciddi anlamda bir enerji ortaya çıkmakta ve aracın çeşitli aksamlarında kullanılmaktadır. Araç aydınlatma sistemlerinde iç aydınlatma çözümlerinde radyo teyp ve daha pek çok aksesuarın çalışması için akümülatörler devreye girmektedir. Çeşitli şekillerde üretilmekte olan aküler araçların tipine ve aracın kullanıldığı sahaya göre de değişiklik göstermektedir. Bu sebeple akü seçimi oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken bir aşamadır.

Akü Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer aracınıza yeni bir akü almayı düşünüyorsanız akü seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunların en başında akünün fiziki kriterlerinin iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Araçlara göre farklı boyutlarda imal edilmekte olan aküler genellikle aracın kullanım kılavuzu veya kitapçığında belirtilen ölçülerde alınmalıdır. Bu noktada deneyimli olan firmalara başvurduğunuzda zaten onlar sizin için tecrübeli ekipleri ile beraber ihtiyaç duyduğunuz aküyü temin edeceklerdir. Özellikle alınacak olan akünün boyutları da son derece önemlidir. Çünkü farklı uzunluk genişlik ve yükseklikte üretilmekte olan aküler eğer dikkat edilmeden satın alınırsa aracınızın motor bölmesinde yer alan akü kasasına yerleştiremeyebilirsiniz. Bu da oldukça büyük bir sorun oluşturmaktadır. Ayrıca akü satın alacağınız sırada mutlaka akünün yerleşecek olduğu yerdeki tırnaklara ve sekmentlere de dikkat etmelisiniz.

Doğru Akü Seçimi Nasıl Yapılır?

Eğer aldığınız akü araca uygun değilse bu çok ciddi bir sorundur. Yanlış akü seçimi ile birlikte araçtaki akü araç tüketim miktarı da artacaktır. Bunun neticesinde akünün ömrü kısalacak ve daha başka pek çok zorun da devreye girecektir. Ayrıca alternatörün sürekli olarak yüksek kapasitede beslemesi neticesinde akümülatör sürekli olarak aşırı şarja tabi olacaktır ki bu da akü için büyük bir problemdir. Akü yanlış tercih edildiğinde ve yetersiz kaldığında aracın diğer aksamlarında da problemler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Marş basımında yetersiz kalan araç buna bağlı olarak bütün sistemi etkileyecektir. Bu sebeple akü seçimi yapacaksanız mutlaka profesyonel firmalara müracaat etmeli ve onlardan destek almalısınız ki inciaku.com adresine giriş yaptığınızda istediğiniz kalitede aküyü firmanın deneyimli ekibiyle birlikte seçebilirsiniz.